czwartek, 5 lipca 2012

Kwiaty doniczkowe

Nasze mieszkania i biura bez zieleni i kwiatów stają się jakieś puste i nieprzyjazne. Instynktowne potrzebujemy zieleni i kontaktu z roślinami w końcu środowisko naturalne było dla człowieka domem przez długie wieki. 

W między czasie ludzie stworzyli miasta ze szkła i betonu ale nie zapomnieli o zielonych, żywych akcentach w swoich wnętrzach. Powstał również duży przemysł produkcji roślin z przeznaczeniem do hodowli w naszych domach. Asortyment dostępnych roślin przyrasta w gigantycznym tempie i praktycznie dostępne są już rośliny z całego świata. Większość gatunków pochodzi z tropikalnych i subtropikalnych regionów świata i większość z nich doskonale nadaje się do uprawy w domach, biurach i mieszkaniach.

Ostatnimi czasy istną rewolucję na rynku roślin doniczkowych wywołały storczyki z rodzaju Phelanopsis i Dendronobium. Storczyki te stały się bardzo modne i można je znaleźć praktycznie w każdym domu. Obecnie na rynku są dostępne tysiące sztucznie wyhodowanych mieszańców tych gatunków we wszelkich możliwych kolorach. Co prawda rośliny te wymagają specyficznego podejścia i warunków hodowli ale w większości przypadków dobrze rosną w naszych mieszkaniach i co najważniejsze powtarzają kwitnienie.
Skrzydłokwiat - SpathiphyllumInnym ciekawym gatunkiem na który chciałem zwrócić uwagę jest skrzydłokwiat. Jest to roślina pochodząca z Ameryki Południowej i Środkowej. Wśród wielu gatunków z tego rodzaju w Polsce najpopularniejsze są dwa skrzydłokwiat Wallisa oraz skrzydłokwiat kwiecisty. Obydwa gatunki są łatwe w uprawie i doskonale sprawdzają się jako kwiaty ozdobne. Cechą charakterystyczną tych kwiatów są żywo-zielone błyszczące liście oraz specyficzne kwiaty. Jest to roślina długowieczna i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.


 Bardzo popularnym i równie interesującym gatunkiem godnym polecenia jest cyklamen perski popularnie zwany jako fiołek alpejski. Jest to gatunek z rodziny pierwiosnkowatych. W wyniku sztucznej hodowli uzyskano ogromną liczbę odmian z bardzo okazałymi kwiatami.

Fiołek alpejski inaczej cyklamen persicum pochodzi z obszarów śródziemnomorskich i nie jest to roślina zbyt odporna. Należy on do jednej z najbardziej znanych roślin doniczkowych kwitnących zimą. Kwiaty fiołka alpejskiego są lekko pachnące i wznoszą się one ponad liśćmi wyglądając jak motyle. Kwitnie w różnych kolorach od bieli do ciemnego różu. Zdarzają się też nakrapiane ciemniejszymi odcieniami. Bulwy fiołka można przechować z roku na rok i wtedy taki kwiat będzie miał coraz więcej kwiatów. Obecnie można spotkać też odmiany miniaturowe. Najlepiej czuje się w temperaturze do 16C . Nie znosi mieszkań z centralnym ogrzewaniem. Najlepiej ustawić go z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Najlepiej czuje się na parapecie od strony północnej. Jednakże fiołek mimo nie sprzyjających warunków jest kwiatem długotrwałym. Nie podlewać zbyt intensywnie wody używać odwapnionej. Nie wymaga też zraszania. Najlepiej ustawić doniczkę na podstawce z kulkami zatrzymującymi wodę. Podczas wzrostu nawozić co dwa tygodnie nawozem do roślin doniczkowych do chwili kiedy pokażą się pączki. Ponownie nawozić po zakończeniu kwitnienia. Bulwy przesadzamy pod koniec sierpnia używając mieszanki mchu torfowego pisaku i mieszanki gliniastej. Bulwy przed posadzeniem należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu. Fiołek alpejski podatny jest na gnicie korzeni a oznaką tego są żółte i kurczące się liście. W takim przypadku należy roślinę zniszczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz